Rubriky
Práce na počítači

.ZIP

Co je to .zip a jak z něj dostat soubory

Komprimované (zazipované) soubory zabírají menší místo a dají se rychleji převádět do jiných počítačů než nekomprimované. Ve Windows můžete pracovat s komprimovanými soubory a složkami stejným způsobem jako s nekomprimovanými. Sloučením několika souborů do jedné složky zip můžete jednodušeji sdílet skupinu souborů.

Některé texty a obrázky pocházejí z webu microsoft.com

Jak extrahovat (rozzipovat) soubory ze .ZIP

Pokud nemáme nainstalován žádný externí program jako např. WinRAR a používáme pouze funkce Windows 10: Klikneme pravým tlačítkem myši na požadovaný soubor .ZIP a vybereme možnost Extrahovat vše…, zobrazí se okno kde si vybereme kam chceme soubor(y) extrahovat, není ale nutné vybírat cílovou složku, protože se soubor extrahuje do stejné složky (např. Stažené soubory) stejně jako původní soubor .zip. Extrahování potvrdíme tlačítkem Extrahovat.

Pokud máme nainstalován externí program: Klikneme pravým tlačítkem myši na požadovaný soubor .ZIP a vybereme možnost Extrahovat do <název_souboru> (anglicky. Extract to ). Ve stejné složce jako je původní .zip soubor se vytvořila složka s obsahem .zip souboru.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *